Skip Navigation Links
Ana Sayfa
Şehit ve GazilerimizExpand  Şehit ve Gazilerimiz
1. Dünya SavaşıExpand  1. Dünya Savaşı
Şehit Mektupları
Kıbrıs KahramanlarıExpand  Kıbrıs Kahramanları
Türkiye'de İlklerimiz
HakkımızdaExpand  Hakkımızda
YönetimlerExpand  Yönetimler
Kurucular Kurulu
Haberler
Şehit Cenaze Törenleri
Şehitlik ve Gazilik
Şehitler Diyarı Çubuk
Basında Biz
Ziyaretçi Defteri
Video - Sunu Galerisi
Resim Galerisi
Katkıda BulunanlarExpand  Katkıda Bulunanlar
Hesap Numaralarımız
Duyuru ve İlanlar
Kanun ve TüzüklerExpand  Kanun ve Tüzükler
İletişim
 

Şehitler Diyarı Çubuk

Çubuk İlçesi 57 şehit ve 23 gazisi ile Türkiye genelinde nüfusuna göre en çok şehit ve gazisi olan bir ilçedir. Bundan dolayıdır ki İlçemizin önceden YEŞİL ÇUBUK diye anılan ismi son zamanlarda ŞEHİTLER DİYARI ÇUBUK olarak anılır olmuştur.

Ne asil bir davranıştır ki, İlçemiz teröre bu kadar Şehit ve Gazi vermesine rağmen yine de isyan etmemiş ve “ VATAN SAĞ OLSUN “ diyerek bu acısını kalbine gömmüştür.

Şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıralarını yaşatmak ve gelecek nesillere de aktarmak amacıyla dernek Başkanı Yıldırım Beyazıt Mahalle Muhtarı Zeki AVAN'nın öncülüğünde; 1993 yılında Şehit cenaze törenlerinin organizesiyle başlayıp, şehit aileleri ve gazilerle görüşülerek onların vermiş oldukları bilgi ve fotoğraflarla, şehit ve gazilerin bilgi ve film negatif arşivini oluşturmuştur.

O tarihlerde kimsenin aklında yok iken, Şehitler köşesi, şehitler takvimi, şehitler imsakiyesi, şehitler albümü, şehitler broşürü, şehitler tebrik kartı, şehitlerin hayatlarını konu alan yazı dizisinin yayınlanması,

Şehit isimlerinin cadde ve sokaklara verilme çalışmaları, halka açık yerlere şehitler köşesinin kurulmasının sağlanması, şehit ve gazi fotoğraflarından el işçiliği ile özel olarak panoların yapılarak yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Konu ile ilgili protesto, miting, konser, kermes, sportif faaliyetler, toplantılar düzenlemesi, şehit ve gazilerimizle ilgili belge, bilgi, döküman isteyen ilgili ve yetkililere yardımcı olmuş, şehit aileleri ile şehit ve gazilerimizi her zeminde ve platformda temsil edilmiştir.

Yukarıda açıklaması yapılan faaliyetler Türkiye’de ilk kez olarak Zeki AVAN öncülüğünde gerçekleştirilmiş olup, yapılan bu çalışmalar neticesinde şehit ve gazilerle ilgili BÖLGESEL GENEL BİR ARŞİV oluşturulmuştur.

En önemlisi de Şehitleri anma günlerinin ilki 02 Mart 1997'de, ikincisi 18 Mart 1998'de, üçüncüsü 18 Mart 1999'da, dördüncüsü 09 Mart 2000’de, beşincisi 15 Mart 2001’de, altıncısı 04 Nisan 2002’de, yedincisini de 18 Mart 2003 tarihinde Türkiye genelinde ilk defa Çubuk'ta Muhtar Zeki AVAN'ın öncülüğünde gerçekleştirilmiştir.

Şehitleri Anma Gününün ilki TRT Perde Arkası Program Yapımcısı Sayın Ertürk YÖNDEM’in katkıları ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca eski Ankara Valisi Sayın Erdoğan ŞAHİNOĞULU'nun Zeki AVAN’a verdiği destekle, Çubuk Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Askerlik Şube Başkanlığı, İlçe Müftülüğü, Jandarma Bölük Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve Millî Eğitim Müdürlüğünün de içinde bulunduğu, Şehitleri Anma Komitesi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Böylece şehitleri anma günü devletin desteğini alarak kabul görmüş ve geleneksel hâle geliştirilmiştir. Çubuk İlçesinde başlayan anma günü, bugün T.B.M.M’ de kabul edilerek 18 Mart Şehitler Günü ve Haftası, 18 Eylül Gaziler Günü ve Haftası olarak gerçekleştirilmektedir.

17.02.1998 Yılında kurulan Derneğimizde, Bir İlçe derneği olmasına rağmen, başarılı çalışmaları ile İl Dernekleri arasında yer alarak, Bu ne kadar gündemden düşmemiştir.

Bu başarılı çalışmalardan dolayı beş yüzün üzerinde Televizyon Haber Bültenleri, Özel TV ve Radyo Programları ile ikibinin üzerinde Ulusal ve Mahallî Gazetelerde, Haber Bültenleri, Siyasî, Ekonomi ve Askerî Dergilerde yer alarak Şehitlerin, Şehit ailelerinin, Gazilerin ve Çubuk İlçemizin ismini, Türkiye geneline ve Yurt dışındaki gurbetçilerimize basın yoluyla ismini duyurmuştur.


ÇUBUK İLÇESİ TERÖR
 MAĞDURLAR DERNEĞİ

 

©  Çubuk Terör Mağdurları Derneği -  Tüm Hakları Saklıdır